16. 09. 2014 - 27. 09. 2014
MS ve freedivingu 2014
Češi mají stříbro a bronz z mistrovství světa týmů v potápění na nádech 2014
Itálie, Sardinie
Gratulujeme všem našim českým reprezentantům, především pak "našim" Brňákům Vendy a Valoušovi!
Přikládáme tiskovou zprávu:
Čeští reprezentanti získali stříbro a bronz na mistrovství světa týmů v potápění na nádech 2014. Týmový šampionát se koná vždy ve dvouletém intervalu a pravidelně se střídá se soutěží jednotlivců.
V tomto roce reprezentují Českou republiku v potápění na nádech dva týmy, ženský i mužský. Složení mužského týmu je Martin Valenta, Petr Vala a Miroslav Ševčík. Ženský tým Alena Konečná, Vendula Strachotová, Kateřina Šuranská a Jarmila Slovenčíková. V dosavadní historii mistrovství světa týmů ve freedivingu vybojoval český mužský tým dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, ženy byly dvakrát na čtvrtém místě. Na tyto vynikající výsledky oba české národní týmy navázaly i letos, kdy mužský tým skončil na celkovém 2. místě za týmem z Ruska a v historii českého freedivingu získal v součtu disciplín nejvíce bodů - 779,30. Ženy obsadily krásné 3. místo za týmy z Ruska a Japonska s hodnocením 653,4 bodů. Na mistrovství světa týmů v potápění na nádech se vždy soutěží ve třech disciplínách, ve dvou bazénových – dynamické apnoi s ploutví (DYN) a statické apnoi (STA) - a v jedné hloubkové disciplíně – konstantní váze s ploutvemi (CWT). Do konečného pořadí a celkového hodnocení se sčítaly všechny výsledky všech členů tří členů týmu (čtvrtý závodník je náhradník).
Po první disciplíně statické apnoii byly oba české týmy na předních pozicích. Ženský tým byl po první disciplíně na 2. místě za týmem z Ruska s těmito výkony – Vendula Strachotová 7:06 minut, tímto výkonem vytvořila nový český národní rekord. Alena Konečná 6:07 minut a Kateřina Šuranská 6:13 minut. Mužský tým byl prozatím na 3. místě za týmy z Chorvatska a Dánska s výkony – Miroslav Ševčík 6:08 minut, Petr Vala 6:38 minut a Martin Valenta 7:18 minut. Martin Valenta sice dostal žlutou kartu za předčasný start, ale i po odečtení dvou bodů v hodnocení této disciplíny se muži udrželi na třetí pozici.
Po druhé disciplíně konstantní váha s ploutvemi byly oba české týmy na 3. místě. Ženský tým si třetí pozici vybojoval těmito výkony – Alena Konečná 78 metrů, Vendula Strachotová 62 metrů a Kateřina Šuranská 55 metrů. Mužský tým získal také průběžné 3. místo s výkony – Petr Vala 81 metrů, Martin Valenta 80 metrů a Miroslav Ševčík 70 metrů.
Třetí disciplínou byla dynamická apnoe s ploutvemi a rozhodla o celkovém pořadí týmů. Konkurence byla letos opravdu velká a oba české týmy v ní obstály na výbornou. Díky výkonům z dynamické apnoe získali Češi stříbro a bronz. Ženy měly ve třetí disciplíně tyto výsledky – Alena Konečná 151 metrů, Vendula Strachotová 139 metrů a Kateřina Šuranská 125 metrů. Mužský tým se posunul na druhou celkovou pozici díky těmto výkonům – Petr Vala 193 metrů, Martin Valenta 225 metrů a Miroslav Ševčík 201.
Kapitánem a zároveň trenérem českého mužského týmu je Martin Zajac. Martin Zajac, který též sám závodí, je držitelem ocenění pro nejlepšího trenéra roku 2011 - The Best Coach - AIDA 2011 “Best of the Best ” Awards.
Popis disciplín, ve kterých se na MS závodilo:
Hloubková disciplína freedivingu - Konstantní zátěž (CWT)
Královská disciplína freedivingu - konstantní zátěž, při které potápěč během pokusu využívá k ponoru i k výstupu pouze síly svých nohou opatřených ploutvemi. Atlet se nesmí dotknout vodícího lana s výjimkou obratu v nejhlubší části ponoru, kde může závodník lano uchopit, uvolnit cedulku s označením hloubky a odrazit se zpět. Konstantní váha se tak nazývá proto, že není dovoleno si ponor ulehčit odhozením zátěžového opasku před výstupem. Dále se dělí na kategorie s ploutvemi (CWT) i bez ploutví (CNF).
Bazénové disciplíny:
Statická apnea (STA)
Potápěč se snaží vydržet pod vodou na nádech po co nejdelší čas, přičemž může volně plavat na hladině, nebo být úplně ponořen /nejhlouběji však do 3 metrů/.
Dynamická apnea s ploutvemi (DYN)
Tato disciplína spočívá v uplavání co nejdelší vzdálenosti pod vodou na jeden nádech s ploutvemi.