DAHAB
Již několikrát jsme navštívili Egyptský Dahab. Zde naleznete podrobné informace o tom, jak probíhají naše (ne)všední dny v této jedinečné potápěčské lokalitě.Na Egypt poměrně nekomerční potápěčská destinace na Sinajském poloostrově. Vhodná pro začátečníky až pokročilé technické potápěče.
Cesta:
Letecky z Prahy. Cena dle aktuálních tarifů leteckých společností, vždy je třeba počítat s výdaji na cestu na a z letiště a také letištní poplatky (orientačně kolem 1000Kč) a víza (15-25USD – platí se na letišti v Egyptě, je jednorázové).Cesta trvá necelých 5h, v letadle bývá zapnutá klimatizace. Je vhodné mít na sobě pohodlné oblečení, pro zimomořivce teplé a zároveň je třeba počítat s vysokou teplotou na letišti v Egyptě (ideální odepínací nohavice nebo šortky s sebou do letadla). Občerstvení na palubě dostaneme, není třeba balit svačinu na cestu. Vhodná je menší láhev pití (0,5l).
Zavazadla je ideální nabalit s sebou dvě – jedno do zavazadlového prostoru a menší příruční s sebou do letadla. Velký bágl by neměl přesáhnout váhový limit 20kg (většinou tolerují nadváhu do 25kg, pak jsou již jasné příplatky cca 10USD/kg). Je třeba jej označit visačkou se jménem a adresou hotelu. Lze jej zamknout nebo zajistit alespoň elektrikářskou páskou (doporučujeme) a také je možnost dát ho na letišti obalit do igelitové folie kvůli zašpinění. Pro příruční tašku jsou sice také dány parametry, ale zatím je po nás nikdo nechtěl (asi by nebylo dobré nabalit krosnu, běžný baťoh 35l je v pořádku, taška s automatikou či kytara navíc také projde). Do příručního zavazadla dejte všechny drahé věci a důležité doklady (peníze, šperky, fotoaparát či kameru, mobil, léky a křehké věci), naopak nože, nůžky a pilníky je třeba uložit do zavazadla do nákladových prostor, jinak Vám budou bez náhrady odebrány. Baterie jsou sporné, obecně je vozíme v nákladovém prostoru, ze spotřebičů je vytahujeme.
Pro cestu do Egypta je třeba pas, jehož platnost musí být minimálně ještě šest měsíců po vycestování. Letenku, kterou na letišti obdržíte, uschovejte po celou dobu dovolené – je zpáteční!
Po příletu:
Ještě na letišti po zakoupení víz (sami si je vlepíte do pasu, nejlépe na volnou stránku) je třeba vyplnit turistickou kartu, kterou předložíte pasové kontrole při odbavení. V další hale budou jezdit na páse naše zavazadla, která si vyzvedneme a teprve až celá skupina bude hotova, přesuneme se společně ven, kde počkáme na průvodce a minibus Planet Divers. Cesta za Sharm el Sheiku do Dahbu trvá asi 1,5h. Poté je možné ubytovat se v pokojích hotelu Planet Oasis.Ubytování:
Hotel Planet Oasis *** stojí téměř na pláži. Svým pískovým „dvorkem“ je otočený od promenády a je tedy poměrně klidný. V přízemí se nachází potápěčská základna a recepce, v 1. patře je terasa se stolky na posezení, kde se také podává snídaně, na střeše je velká terasa s lehátky a pelešárnou. Pokoje jsou dvoulůžkové, umístěné ve dvou patrech. Každý je vybaven koupelnou a ledničkou, lepší pokoje také klimatizací.Nejčastěji používané napětí je 220V, adaptéry nejsou potřeba. Pokud máte více nabíječek, poslouží rozdvojka.
Mešita „vysílá“ modlitby celý den (,kdy v ruchu dne téměř zaniknou), ale také několikrát přes noc. Většinou se po prvním propotápěném dnu ani nevzbudíte.
Stravování:
Snídaně je v ceně pobytu a podává se každý den na terase v mezipatře mezi 8-9.30h. většinou jsou to palačinky s ovocem, míchaná vejce se zeleninou či tousty s marmeládou. Ke snídani dostanete také čaj, kávu.Během dne většinou z Dahabu odcestujeme na některou z okolních potápěčských lokalit a oběd tedy probíhá přímo v pelešárnách na pláži. Jsou to jakési „beduínské“ restaurace tvořené koberci položenými na písku, zastřešené palmovými listy. Nicméně všude na Sinaji výborně vaří. Lze ochutnat místní speciality (Shish Kebab – výborné grilované kuřecí masíčko, tousty v pitě …) nebo si dát třeba pizzu. Nápoje lze koupit také přímo na lokalitě (vynikající jsou místní čaje nebo juice z čerstvého ovoce).
Večeře většinou tvoří nedílnou a podstatnou část potápěčského dne. V Egyptě nejsou klasické restaurace, kam by jste přišli, objednali, snědli, zaplatili, odešli. Je zvykem si dát předkrm, jídlo a pak posedět libovolně dlouho u dýmky a čaje. Během večera se proberou zážitky a naplánuje následující den.
S sebou vzít max. tvrdý salám, česnek, cibule, dezinfekci (dovolený 1l alkoholického nápoje), šumáky do vody. Není potřeba nic vozit, jídlo je poměrně levné a dobré.
Ceny: ovocný salát 10 L.E., pizza-tousty-omelety-špagety 15 -20 L.E, maso do 25 L.E, plody moře cca 30 L.E., voda balená 2l 1-2 L.E., pita (arabský chléb) 1-2 L.E., káva-čaj-fanta-cola 2-4 L.E., juice z čerstvého ovoce 4-8 L.E.
Měna:
Orientační kurz: 1L.E. = 5CZK, 1 USD = 5,8 L.E., 1 EUR = 6,4 L.E Peníze lze směnit přímo na letišti či v bance v Dahabu, nebo ve výhodnějším kurzu a bez poplatku přímo v obchodech a restauracích.V arabském světě je zvykem smlouvat, takže se nedivte někdy vskutku nadpřirozeným cenám. Přinejmenším se zeptejte, zda je možnost slevy. Ceny jsou někdy navýšeny o několik set procent. Pokud přijmete při smlouvání čaj, posedíte u dýmky, předpokládá se, že něco zakoupíte. V obchodech, kde jsou ceny nalepeny na lístku u zboží se nesmlouvá.
Otevírací doba obchodů bývá různá, některé jsou otevřeny i dopoledne (10-12h), jiné jen večer (15-23h)
Hygiena:
Je třeba dodržovat, tak jako ve všech zemích teplejšího pásma, zvýšenou hygienu, vzhledem k většímu riziku nákazy, především průjmovitým onemocněním. Většinou jde pouze o „nezvyk“ organizmu na jiný, avšak neškodný, druh střevní fauny. Všeobecně je toto onemocnění nazýváno „Faraonova pomsta“ a pokud přetrvá více dní, je třeba dát pozor na dehydrataci. Je možné se bránit léky, nejlepší je vyčkat a zakoupit místní Antinal (obdoba Ercefurylu, cena 15L.E., volně prodejné). Jako prevenci je lépe než léky praktikovat tyto zásady:- časté mytí rukou, zejména před jídlem a po použití WC
- nepít vodu z veřejného vodovodního řádu (na čištění zubů je stejně lepší z lahve – není slaná), ani led podaný v nápoji
- zeleninové saláty je vhodné pokapat citrónem
- ke svačince nebo snídani si dát cibuli nebo česnek (vozíme z domu)
Žádné povinné očkování do Egypta není nutné. Doporučené je očkování proti hepatitidě a břišnímu tyfu, antimalarika. Z našich informací je třeba se obávat hlavně v okolí Nilu.
Zdravotnictví:
Státní a soukromé nemocnice. Státní nemocnice poskytují bezplatnou péči v naléhavém případě, v soukromých se za lůžko platí až 1000USD/den. Pojištění je třeba vyřídit v ČR. V případě zájmu Vám můžeme zprostředkovat pojištění cesty i potápění u Generali (56Kč/den). Nedoporučujeme se spoléhat pouze na pojištění, která jsou uzavírána k platebním kartám, spořením apod. při potápěčských aktivitách – rizikové sporty jsou většinou vyjmuty!Další odborné informace poskytne Poradna pro cestovní a tropickou medicínu: Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech – tel.: 267 162 685, 267 162 688.
Spropitné:
V Egyptě je spropitné (bakšiš, tips) součástí příjmu řidičů, hotelového personálu apod. a je běžné jim bakšiš dávat. Jejich zaměstnavatel s tím dokonce počítá. Celkem připočítejte na bakšiš asi 10 USD.Co s sebou:
pas, letenku, studentský průkaz, fotokopie pasu, potápěčský průkaz a deník, hotovost USD nebo EURa, lze použít platební karty (dva bankomaty v Dahabu, i v diving centru je možné platit bezhotovostně – VISA, Maestro, Mastercard)Oblečení co nejméně, oblečení typu „free life“ vhodné na čundrování v poušti a povalování v pelešárnách. Vhodné kraťasy na cestování na korbě pickupu, něco teplejšího na večer (tepláky, pohodlné jeansy). Pro dámy upozornění, že v arabském světě se na některých místech nehodí odhalená kolena a ramena. V Dahabu je možné po promenádě chodit v plavkách, do mešity vás tak pochopitelně nepustí. V zimním období přibalte něco teplejšího na večer (mikina) a také ochranu na uši (čepice, šátek) a větrovku na loď.
Opalovací krém – i v zimě stačí na spálení 30min ležet na Slunci.
Potápěčskou výbavu: masku, ploutve s řemínkem a botičky (v klasických nazouvacích si sedřete nohy), šnorchl, neopren (přes léto stačí 3mm, v zimě raději 5mm s kapucí), rukavice jsou oficiálně zakázány (někde je tolerují), jacket, opasek (bez olov!!!), měřící techniku (potápěčský počítač). Volitelně lze přibalit kompas, baterku na noční potápění, zvukovou signálku, wetnotes… Náhradní pásek masky či ploutve lze zakoupit přímo na místě za rozumnou cenu. Půjčení olova (klasické kostky) a lahve jsou v ceně potápění. Závaží počítejte až o čtyři kila více než jste zvyklí ze sladké vody (slané moře+vztlak hliníkové láhve).
Organizace potápění:
Většinou se na začátku určí orientační program potápění a safari podle domluvy skupiny. Přesný rozpis místa a času je vždy den dopředu třeba nahlásit večer v divecentru (případně i úmysl vynechat potápění) a je zapsán a objednán na následující den. První den podepíše každý potápěč revers, ve kterém potvrdí, že se potápí na vlastní nebezpečí a zodpovědnost (vyžaduje téměř každé divecentrum). Nafasujete také olova a rozdělíme se do skupinek po 4 – 6 os. Pár prvních „cvičných“ ponorů absolvujeme přímo na útesu před hotelem. Další dny budeme jezdit na ponory podél pobřeží na jih i na sever. Ráno naházíme věci na pickup, sami se naložíme do jeepu a ten nás během 10-25min odveze na lokalitu. Na místě se obvykle nedaleko od sebe dělají dva ponory, mezi nimi je prostor na oběd. Je dobré vzít si s sebou láhev pitné vody a opalovací krém). Do Dahabu se vracíme až navečer (cca 16h). Výstroj lze v divku umýt sladkou vodou a vyvěsit neopren s BC na uschnutí, zbytek výstroje je skladován v bedýnkách. Divecentrum je přes noc zavřené, i tak je třeba na nejcennější věci dbát a raději si je vzít s sebou na pokoj (zatím se nám nic neztratilo).Pro zpestření je možno absolvovat některé z nabízených potápěčských safari nebo kurz nitroxového potápění.
Předpokládané teploty:
V Egyptě všeobecně prší jen pár dní v roce, většinou v prosinci či lednu. V těchto měsících lze také očekávat vítr a větší vlny. Po většinu roku je počasí slunné a stabilní.Průměrné teploty voda / vzduch (den-noc) jsou:
Leden 21/22-10, únor 22/25-10, březen 23/26-12, duben 24/29-15, květen 24/31-18, červen 26/32-21, červenec 27/34-24, srpen 27/34-24, září 26/32-21, říjen 25/30-19, listopad 24/26-16, prosinec 20/22-12
Teploty jsou orientační, voda se může lišit o několik stupňů, vzduch je výrazně teplejší na slunci (teploty jsou ve stínu).
informace o lokalitách